Dlaczego ręce stają się drętwie? 7 poważnych schorzeń związanych z tym symptomem. Nie lekceważ tego objawu.

Nie ma osoby, która nie zaznałaby uczucia czasowej utraty wrażliwości w rękach czy nogach, często towarzyszy temu delikatne pieczenie lub mrowienie. W większości przypadków przyczyną jest chwilowy niedobór krwi w danym obszarze, wynikający z ucisku na naczynia krwionośne lub zakończenia nerwowe. Wystarczy zmienić pozycję lub zacząć poruszać drętwiejącą kończyną, aby uczucie to ustąpiło.

Jednakże, jeśli zauważysz, że częstość oraz czas trwania tego zjawiska rosną, nie ignoruj tych sygnałów. Mogą to być pierwsze oznaki poważnej dolegliwości.

 

Co może powodować drętwienie dłoni?

 

Osteochondroza:  Problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa, prowadzące do uszkodzenia nerwów, mogą powodować takie objawy jak drętwienie rąk, ból głowy czy trudności z koordynacją. Aby temu zapobiec, warto zwrócić uwagę na swoją posturę i regularnie ćwiczyć. Konsultacja u specjalisty może pomóc zdiagnozować problem.

Stwardnienie rozsiane:  Uszkodzenia osłonek nerwów w mózgu i rdzeniu kręgowym prowadzą do zaburzenia przewodzenia impulsów nerwowych. Może to prowadzić do zmniejszonego czucia i odrętwienia rąk. W razie wykluczenia innych przyczyn drętwienia, warto skonsultować się z neurologiem.

 

Zespół cieśni nadgarstka:  To schorzenie często dotyka osoby wykonujące monotonną pracę rąk, takie jak szwaczki, muzycy, czy programiści. Powtarzające się ruchy prowadzą do obrzęku ścięgien, które przechodzą przez wąski kanał w nadgarstku. Ucisk na nerw powoduje uczucie drętwienia i mrowienia, które często nasilają się rano.

Zakrzepica żył kończyn:  Tworzące się skrzepy krwi spowalniają przepływ krwi, przez co dostarczanie istotnych substancji do kończyn jest zaburzone. Zakrzepica prowadzi do poważnych powikłań, takich jak zgorzel czy oderwanie skrzepliny, stąd konieczność szybkiego rozpoznania i leczenia.

 

Niedokrwistość:  Jest jednym z częstych czynników prowadzących do drętwienia kończyn z powodu zaburzeń krążenia.

 

Nerwoból ramion:  Ból i nieustanny stan zapalny w otaczających nerwy tkankach mogą powodować drętwienie.

 

Udar:  Jest to najbardziej niebezpieczna przyczyna drętwienia dłoni. Jeżeli objawom towarzyszą również problemy z kończynami dolnymi, ból głowy, zaburzenia mowy i wzroku, niezbędne jest natychmiastowe wezwanie pomocy medycznej.

 

Powtórzone tutaj są najważniejsze potencjalne przyczyny drętwienia dłoni. Jeśli doznajesz coraz większych dolegliwości związanych z utratą czucia w kończynach nie tylko po długim odpoczynku w jednej pozycji, niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą. Nie wolno lekceważyć tego typu objawów, gdyż mogą one być pierwszymi oznakami poważnej choroby.

Pamiętaj, że twoje zdrowie jest cenne, a troska o zdrowie najbliższych to także podzielenie się z nimi tą wiedzą.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!