Koperek – Odkryj kilka sprawdzonych rad, które sprawią, że posiany w lipcu zawsze zadziwi swoim bujnym i gęstym wzrostem.

Adoruję lato i z niecierpliwością oczekuję świeżych warzyw prosto z grządek i pachnących ziół z mojego ogrodu. Nie wyobrażam sobie lata bez świeżego kopru, który pojawia się w prawie każdym z moich potraw.

 

Koperek zasadzony w lipcu pozwoli ci cieszyć się tym aromatycznym dodatkiem również w jesieni. Odkryj kilka porad i dowiedz się, co jest istotne podczas siewu kopru w lipcu.

Co należy wziąć pod uwagę podczas siewu kopru w lipcu?

 

Zadbaj o właściwe przygotowanie gleby

Wybierz odpowiednie, nasłonecznione miejsce w swoim ogrodzie. Pamiętaj, że do siewu kopru nie nadaje się gleba wapienna. Przed przystąpieniem do siewu, powinieneś dostarczyć glebie organiczne nawozy – kompost lub humus.

Przygotuj nasiona do siewu

Nasiona powinny być przygotowane do siewu co najmniej tydzień wcześniej. Rozłóż nasiona w pojemniku wyłożonym sterylną gaza i zalej wodą. Jeśli będziesz regularnie, co 8 godzin, wymieniać wodę, nasiona wykiełkują. Pamiętaj, że nasiona zasiane bezpośrednio do gleby wykiełkują po co najmniej 2 tygodniach.

Właściwy siew

Zasiewaj nasiona na głębokość 3 cm i zachowaj odległość co najmniej 25 cm między nimi. Koper doskonale się rozwija w sąsiedztwie innych warzyw takich jak: rzodkiewka, sałata, cebula czy marchew.

Przerzedź młode siewki

Istotnym elementem uprawy kopru jest przerywanie, to znaczy przerzedzanie pierwszych pędów jak tylko się pojawią i zawsze po opadach deszczu lub podlaniu ogrodu. Przerzedzanie sprzyja ich wzrostowi i pozwala na bujny rozwój.

Optymalna odległość między roślinami to 3-5 cm. Jeśli przystąpisz do przerywania koperku, kiedy pojawią się 3-4 liście, unikniesz nadmiernego przerzedzania i lepiej rozpoznasz roślinę.

 

Musisz przyznać, że siew kopru latem nie jest skomplikowany i wymagający, jednak konieczne jest regularne monitorowanie nawadniania gleby i jeśli to konieczne – dostarczanie nawozów, np. azotu. Powodzenia!

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!