Oto 7 groźnych chorób, związanych z drętwieniem rąk – Lepiej tego nie bagatelizuj.

Każdemu zdarza się odczuć drętwienie kończyn. Takiemu zjawisku najczęściej towarzyszy nieprzyjemny ból, mrowienie, czy też pieczenie.

Zazwyczaj uczucie pojawia się w wyniku chwilowego spowolnienia krążenia krwi np. poprzez ucisk kończyny. Gdy tylko zmienimy pozycję, rozruszamy zdrętwiałą kończynę, wszystko wraca do normy. Jednak co jeśli, takie sytuacje zdarzają się często i nie są krótkotrwałe?

Należy zachować ostrożność i monitorować, objawy, gdyż drętwienie może być symptomem wielu poważnych chorób.

Osteochondroza

Drętwienie rąk, bóle głowy, a także zaburzona koordynacja – to objawy tej choroby. Są one spowodowane nieprawidłowościami w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa.

Dbaj o dobrą postawę, wykonuj odpowiednie ćwiczenia na szyję, a najlepiej umów się do specjalisty (ortopedy, fizjoterapeuty), który pomoże w zidentyfikowaniu problemu i wdrożeniu leczenia.

Stwardnienie rozsiane

Zmniejszona czułość i uczucie odrętwienia w rękach mogą być objawami stwardnienia rozsianego. Przyczyną jest naruszenie przepływu impulsów nerwowych spowodowane przez uszkodzenie błon nerwowych mózgu i rdzenia kręgowego. W takiej sytuacji warto odwiedzić neurologa.

Zespół cieśni nadgarstka

Odrętwienie jest najczęściej odczuwalne rano. Powodem jest ciągłe wykonywanie powtarzalnych ruchów palców, w wyniku czego powstaje obrzęk ścięgien przechodzących przez wąski kanał i kompresja nerwu w kanale.

Na tego typu dolegliwości narażone są osoby wykonujące ręcznie monotonne czynności, np. pracujące przy komputerze, muzycy, szwaczki.

Zakrzepica żył kończyn

Powstały skrzep spowalnia przepływ krwi, przez co do kończyny nie są dostarczane substancje ważne dla utrzymania jej funkcjonalności. Jeśli występują u ciebie obrzęki koniecznie się zdiagnozuj i rozpocznij leczenie.

Niedokrwistość

Tej chorobie bardzo często towarzyszy zaburzenie krążenia krwi w kończynach, a tym samym pojawienie się drętwienia. Gdy mamy do czynienia z neuralgią splotu ramiennego oraz innymi długotrwałymi stanami zapalnymi w tkankach otaczających, może pojawić się ból i drętwienie ramienia.

Udar to zdecydowanie najbardziej niebezpieczna przyczyna drętwienia.

Jeżeli zauważysz u siebie lub u kogoś równoczesne drętwienie rąk, nóg, ból głowy oraz zaburzenia wzroku i mowy – koniecznie wezwij pogotowie ratunkowe!

Powyżej wymieniono jedynie główne przyczyny drętwienia kończyn.

Pamiętaj, aby samemu nie stawiać diagnozy. Jeżeli niepokoją Cię objawy, nie bagatelizuj ich i skonsultuj je ze specjalistą. Być może martwisz się niepotrzebnie, a jeśli nie, lekarz pomoże Ci wdrożyć odpowiednie leczenie.

error: Content is protected !!