Hodowla własnego drzewka laurowego w domu – łatwiejsza niż myślisz. Ciesz się dostępem do świeżych liści laurowych kiedy tylko zechcesz.

Liść laurowy – jedno z najstarszych gatunków roślin na naszej planecie. W starożytnej Grecji, zwycięzcy igrzysk olimpijskich byli uhonorowani wieńcami z liści laurowych.

Jest to przyprawa o urzekającym aromacie, której obecność jest wręcz niezbędna w naszych kuchniach.

 

Pozwólmy sobie na odkrycie sekretów hodowli liści laurowych prosto na naszym parapecie. Proces ten jest prosty, ponieważ ta roślina nie wymaga zbyt skomplikowanej pielęgnacji.

 

Przygotowanie do zasiewu.

Możemy rozmnożyć laur na dwa sposoby: pierwszy polega na zakupie nasion lub sadzonek, a drugi na zakupie już pełnego drzewka.

Proces kiełkowania nasion trwa dłużej, ale jest zdecydowanie bardziej emocjonujący.

Jak właściwie przygotować nasiona do kiełkowania?

Należy umieścić nasiona w roztworze nadmanganianu potasu na około 4 dni, aby usunąć szkodliwe mikroorganizmy. Potem, nasiona owijamy w wilgotną gazę na 5 dni, upewniając się, że jest stale nawilżana wodą o temperaturze pokojowej. Gdy pojawią się pierwsze kiełki, należy je umieścić w przygotowanej glebie, pamiętając, że głębokość dołów nie powinna przekraczać 1 cm. Doniczkę z nasionami przykrywamy folią spożywczą, aby utrzymać ciepło i wilgotność. Po pojawieniu się kiełków, folię można zdemontować.

Sadzenie

Roślina wymaga odpowiedniej gleby i regularnego podlewania. Najlepszy wybór to doniczka ceramiczna lub gliniana, a co do ziemi, możemy użyć uniwersalnej lub specjalnej dla kaktusów.

Pielęgnacja

Roślina nie powinna być wystawiona na bezpośrednie słońce, w sezonie letnim można ją przenieść do ogrodu lub na balkon, ale pamiętaj, aby nie było tam pełnego nasłonecznienia.
Optymalna temperatura latem wynosi 15-20oC, zimą 10-15oC.
Drzewko laurowe lubi wilgotne powietrze. Możemy umieścić obok niego naczynie z wodą i regularnie spryskiwać roślinę.
Raz na miesiąc powinniśmy zastosować nawóz do gleby.
Latem roślinę podlewamy dwa razy w tygodniu, a zimą raz, zawsze ciepłą wodą.

Zbieranie i suszenie liści.

Pierwsze liście zbieramy dopiero po czwartym roku, najlepiej od listopada do grudnia, kiedy są w pełni dojrzałe, a ich zawartość oleju jest największa.

Odcinamy gałęzie, łączymy je ze sobą i wieszamy w miejscu dobrze wentylowanym, ale nie narażonym na bezpośrednie słońce. Po wysuszeniu liści odcinamy je, przechowujemy w szczelnych pojemnikach.

 

Gdy drzewko osiągnie wysokość 50 cm, możemy je przyciąć do połowy korony. Proces ten powtarzamy każdego roku w drugiej połowie jesieni.

Stosując te proste zasady, możemy wyhodować piękne i zdrowe drzewko laurowe.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!