Przepis na puszyste i miękkie kluski śląskie. Wiemy jak je zrobić. Smakują obłędnie

Ulubione danie Ślązaków i nie tylko. Potrawa, która stała się symbolem Śląska i zaskarbiła sobie serca wielu smakoszy. Pyszne i delikatne ciasto, rozpływające się w ustach, połączone z sosem pieczeniowym? Idealne danie na rodzinny obiad. Sprawdź, jak przygotować wyśmienite kluski śląskie!

Kluski śląskie od lat cieszą podniebienia Polaków – podobno pierwsze informacje na temat tego dania pojawiły się już w XIII wieku, a do dziś niezmiennie stanowią jedno z najlepszych dań tradycyjnych w naszym kraju. Owalne kluski z dziurką na środku to symbol Śląska i Opolszczyzny.
Do przygotowania ciasta na kluski będziesz potrzebować:

  • ziemniaków
  • mąki ziemniaczanej
  • ok. pół łyżeczki soli
  • jajka

Przepis na idealne kluski śląskie nie posiada precyzyjnych proporcji. I może właśnie w tej prostocie tkwi sukces udanego dania. Ważne jest to, aby dobrze wyrobić ciasto i znać kilka ważnych trików. Jak przygotować kluski śląskie?

 

Ziemniaki obierz i ugotuj. Ugotowane i lekko ostudzone ziemniaki ugnieć lub przeciśnij przez praskę.

Z ziemniaków uformuj kulę i podziel ją na cztery równej wielkości części – jedną z nich zabierz i w jej miejsce wsyp mąkę ziemniaczaną (dla ułatwienia możesz ciasto uformować w misce i analogicznie powtórzyć wszystkie kroki). Po wyrobieniu ciasta, włóż z powrotem ćwiartkę ciasta oraz dodaj pozostałe składniki.

Ponownie wyrób ciasto i zacznij formować z nich małe kuleczki, wielkości orzecha włoskiego. Kuleczki spłaszcz delikatnie ręką i w każdej z nich za pomocą palca zrób dziurki na środku (sekretem klusek śląskich są właśnie małe wgłębienia na środku, dzięki którym sos zatrzymuje się na cieście).

Kluski wrzuć do wrzącej wody i gotuj aż do wypłynięcia na powierzchnię. Podawaj tylko z sosem pieczeniowym lub, jako tradycyjne śląskie danie, z roladą i czerwoną kapustą.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!